MEAN WELL USA Inc. SCW12A-12
SCW12A-12
Part No.:
SCW12A-12
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
24-DIP Module, 8 Leads
Datasheet:
ShinYuaSCW12A-12.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 12V 12W
  • Related Categories
Package/Case:
24-DIP Module, 8 Leads
Packaging:
Tube
Series:
SCW12 (12W)
ProductStatus:
Active
Type:
Isolated Module
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
9V
Voltage-Input(Max):
18V
Voltage-Output1:
12V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
1A
Power(Watts):
12 W
Voltage-Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off, OCP, SCP
OperatingTemperature:
-25°C ~ 71°C (With Derating)
Efficiency:
82%
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
1.25 L x 0.80 W x 0.48 H (31.8mm x 20.3mm x 12.2mm)