MEAN WELL USA Inc. SCW12A-15
SCW12A-15
Part No.:
SCW12A-15
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
24-DIP Module, 8 Leads
Datasheet:
ShinYuaSCW12A-15.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 15V 12W
  • Related Categories
Package/Case:
24-DIP Module, 8 Leads
Packaging:
Tube
Series:
SCW12 (12W)
ProductStatus:
Active
Type:
Isolated Module
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
9V
Voltage-Input(Max):
18V
Voltage-Output1:
15V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
800mA
Power(Watts):
12 W
Voltage-Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off, OCP, SCP
OperatingTemperature:
-25°C ~ 71°C (With Derating)
Efficiency:
82%
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
1.25 L x 0.80 W x 0.48 H (31.8mm x 20.3mm x 12.2mm)
ControlFeatures:
ApprovalAgency:
Category:
DC DC Converters
Datasheet:
ShinYuaSCW12A-15.pdf
1. How to order SCW12A-15 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the SCW12A-15 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SCW12A-15?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SCW12A-15.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as SCW12A-15 pin diagram, SCW12A-15 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SCW12B-12 SCW12C-05 SCW12C-15 SCW12A-15 SCW12B-05
Part Number SCW12B-12 SCW12C-05 SCW12C-15 SCW12A-15 SCW12B-05
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series SCW12 (12W) SCW12 (12W) SCW12 (12W) SCW12 (12W) SCW12 (12W)
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
NumberofOutputs 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Min) 9V 9V 9V 9V 9V
Voltage-Input(Max) 18V 18V 18V 18V 18V
Voltage-Output1 15V 15V 15V 15V 15V
Voltage-Output2 - - - - -
Voltage-Output3 - - - - -
Voltage-Output4 - - - - -
Current-Output(Max) 800mA 800mA 800mA 800mA 800mA
Power(Watts) 12 W 12 W 12 W 12 W 12 W
Voltage-Isolation 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Efficiency 82% 82% 82% 82% 82%
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 1.25 L x 0.80 W x 0.48 H (31.8mm x 20.3mm x 12.2mm) 1.25 L x 0.80 W x 0.48 H (31.8mm x 20.3mm x 12.2mm) 1.25 L x 0.80 W x 0.48 H (31.8mm x 20.3mm x 12.2mm) 1.25 L x 0.80 W x 0.48 H (31.8mm x 20.3mm x 12.2mm) 1.25 L x 0.80 W x 0.48 H (31.8mm x 20.3mm x 12.2mm)