KYOCERA AVX SE041C685KAR
SE041C685KAR
Part No.:
SE041C685KAR
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaSE041C685KAR.pdf
Description:
CAP CER 6.8UF 100V X7R RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
SE
ProductStatus:
Active
Capacitance:
6.8 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
100V
TemperatureCoefficient:
X7R
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
SMPS Filtering
FailureRate:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.402 L x 0.402 W (10.20mm x 10.20mm)
Height-Seated(Max):
0.200 (5.08mm)
Thickness(Max):
LeadSpacing:
0.200 (5.08mm)
Category:
Ceramic Capacitors
Datasheet:
ShinYuaSE041C685KAR.pdf
1. How to order SE041C685KAR on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the SE041C685KAR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SE041C685KAR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SE041C685KAR.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SE041C685KAR SE045C106KAR SE043C106KAR SE051C825KAR SE051C106KAR
Part Number SE041C685KAR SE045C106KAR SE043C106KAR SE051C825KAR SE051C106KAR
Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX
Package/Case Radial Radial Radial Radial Radial
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series SE SE SE SE SE
ProductStatus Active Active Active Active Active
Capacitance 6.8 µF 6.8 µF 6.8 µF 6.8 µF 6.8 µF
Tolerance ±10% ±10% ±10% ±10% ±10%
Voltage-Rated 100V 100V 100V 100V 100V
TemperatureCoefficient X7R X7R X7R X7R X7R
OperatingTemperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features - - - - -
Ratings - - - - -
Applications SMPS Filtering SMPS Filtering SMPS Filtering SMPS Filtering SMPS Filtering
FailureRate - - - - -
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 0.402 L x 0.402 W (10.20mm x 10.20mm) 0.402 L x 0.402 W (10.20mm x 10.20mm) 0.402 L x 0.402 W (10.20mm x 10.20mm) 0.402 L x 0.402 W (10.20mm x 10.20mm) 0.402 L x 0.402 W (10.20mm x 10.20mm)
Height-Seated(Max) 0.200 (5.08mm) 0.200 (5.08mm) 0.200 (5.08mm) 0.200 (5.08mm) 0.200 (5.08mm)
Thickness(Max) - - - - -
LeadSpacing 0.200 (5.08mm) 0.200 (5.08mm) 0.200 (5.08mm) 0.200 (5.08mm) 0.200 (5.08mm)