Sanken SECU1711C-S20
SECU1711C-S20
Part No.:
SECU1711C-S20
Manufacturer:
Sanken
Category:
LED Indication - Discrete
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
ShinYuaSECU1711C-S20.pdf
Description:
YELLOW, D=571NM, IV=96MCD
  • Related Categories
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
ProductStatus:
Active
Color:
Yellow
Configuration:
LensColor:
LensTransparency:
MillicandelaRating:
96mcd
LensStyle:
Rectangle with Flat Top
LensSize:
1.20mm x 0.80mm
Voltage-Forward(Vf)(Typ):
2.1V
Current-Test:
20mA
ViewingAngle:
130°
MountingType:
Surface Mount
Wavelength-Dominant:
571nm
Wavelength-Peak:
Features:
Size/Dimension:
1.60mm L x 0.80mm W
Category:
LED Indication - Discrete
Datasheet:
ShinYuaSECU1711C-S20.pdf
1. How to order SECU1711C-S20 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the SECU1711C-S20 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SECU1711C-S20?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SECU1711C-S20.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SECU1711C-S20 SECU1713C-S SECU1211C20 SECU1913C-SE8 SECU1911C-N20
Part Number SECU1711C-S20 SECU1713C-S SECU1211C20 SECU1913C-SE8 SECU1911C-N20
Manufacturer Sanken Sanken Sanken Sanken Sanken
Series - - - - -
ProductStatus Active Active Active Active Active
Color Yellow Yellow Yellow Yellow Yellow
Configuration - - - - -
LensColor - - - - -
LensTransparency - - - - -
MillicandelaRating 96mcd 96mcd 96mcd 96mcd 96mcd
LensSize 1.20mm x 0.80mm 1.20mm x 0.80mm 1.20mm x 0.80mm 1.20mm x 0.80mm 1.20mm x 0.80mm
Voltage-Forward(Vf)(Typ) 2.1V 2.1V 2.1V 2.1V 2.1V
Current-Test 20mA 20mA 20mA 20mA 20mA
ViewingAngle 130° 130° 130° 130° 130°
MountingType Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Wavelength-Dominant 571nm 571nm 571nm 571nm 571nm
Wavelength-Peak - - - - -
Features - - - - -
Size/Dimension 1.60mm L x 0.80mm W 1.60mm L x 0.80mm W 1.60mm L x 0.80mm W 1.60mm L x 0.80mm W 1.60mm L x 0.80mm W