Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components SFR16S0001102FR500
SFR16S0001102FR500
Part No.:
SFR16S0001102FR500
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaSFR16S0001102FR500.pdf
Description:
RES 11K OHM 1/2W 1% AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
SFR16S
ProductStatus:
Active
Resistance:
11 kOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
0.5W, 1/2W
Composition:
Metal Film
Features:
TemperatureCoefficient:
±100ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.075 Dia x 0.138 L (1.90mm x 3.50mm)