SFR16S0001204JA500.pdf
SFR16S0001204JA500.pdf
| Image |  |
| Package/Case | Axial | Axial | Axial | Axial | Axial |
| Series | SFR16S | SFR16S | SFR16S | SFR16S | SFR16S |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Resistance | 1.2 MOhms | 1.2 MOhms | 1.2 MOhms | 1.2 MOhms | 1.2 MOhms |
| Tolerance | ±5% | ±5% | ±5% | ±5% | ±5% |
| Power(Watts) | 0.5W, 1/2W | 0.5W, 1/2W | 0.5W, 1/2W | 0.5W, 1/2W | 0.5W, 1/2W |
| Composition | Metal Film | Metal Film | Metal Film | Metal Film | Metal Film |
| Features | - | - | - | - | - |
| TemperatureCoefficient | ±250ppm/°C | ±250ppm/°C | ±250ppm/°C | ±250ppm/°C | ±250ppm/°C |
| Size/Dimension | - | - | - | - | - |
| Height-Seated(Max) | 0.075 Dia x 0.138 L (1.90mm x 3.50mm) | 0.075 Dia x 0.138 L (1.90mm x 3.50mm) | 0.075 Dia x 0.138 L (1.90mm x 3.50mm) | 0.075 Dia x 0.138 L (1.90mm x 3.50mm) | 0.075 Dia x 0.138 L (1.90mm x 3.50mm) |
| NumberofTerminations | - | - | - | - | - |
F-5%25-Axial-bl.jpg)