Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components SFR2500001008FR500
SFR2500001008FR500
Part No.:
SFR2500001008FR500
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaSFR2500001008FR500.pdf
Description:
RES 1 OHM 0.4W 1% AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
SFR25
ProductStatus:
Active
Resistance:
1 Ohms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
0.4W
Composition:
Metal Film
Features:
TemperatureCoefficient:
±250ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.098 Dia x 0.256 L (2.50mm x 6.50mm)