Littelfuse Inc. SK020LTP
SK020LTP
Part No.:
SK020LTP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Thyristors - SCRs
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
ShinYuaSK020LTP.pdf
Description:
SCR 1KV 20A ITO220AB
Packaging:
Tube
Series:
Teccor®
ProductStatus:
Active
Voltage-OffState:
1 kV
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
1.5 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
30 mA
Voltage-OnState(Vtm)(Max):
1.6 V
Current-OnState(It(AV))(Max):
12.8 A
Current-OnState(It(RMS))(Max):
20 A
Current-Hold(Ih)(Max):
40 mA
Current-OffState(Max):
20 µA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
255A, 300A
SCRType:
Standard Recovery
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)