Littelfuse Inc. SK025NTP
SK025NTP
Part No.:
SK025NTP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Thyristors - SCRs
Package:
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
ShinYuaSK025NTP.pdf
Description:
SCR 1KV 25A TO263
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
Voltage-OffState:
1 kV
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
1.5 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
35 mA
Voltage-OnState(Vtm)(Max):
1.6 V
Current-OnState(It(AV))(Max):
16 A
Current-OnState(It(RMS))(Max):
25 A
Current-Hold(Ih)(Max):
50 mA
Current-OffState(Max):
20 µA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
300A, 350A
SCRType:
Standard Recovery
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C