MEAN WELL USA Inc. SKMW06F-24
SKMW06F-24
Part No.:
SKMW06F-24
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
5-DIP Module, 4 Leads
Datasheet:
ShinYuaSKMW06F-24.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 24V 6W
  • Related Categories
Package/Case:
5-DIP Module, 4 Leads
Packaging:
Tube
Series:
SKMW06 (6W)
ProductStatus:
Active
Type:
Isolated Module
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
9V
Voltage-Input(Max):
36V
Voltage-Output1:
24V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
250mA
Power(Watts):
6 W
Voltage-Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
86%
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
1.00 L x 1.00 W x 0.46 H (25.4mm x 25.4mm x 11.7mm)
ControlFeatures:
ApprovalAgency:
Category:
DC DC Converters
Datasheet:
ShinYuaSKMW06F-24.pdf
1. How to order SKMW06F-24 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the SKMW06F-24 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SKMW06F-24?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SKMW06F-24.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as SKMW06F-24 pin diagram, SKMW06F-24 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SKMW06F-05 SKMW06G-05 SKMW06F-24 SKMW06F-12 SKMW06G-15
Part Number SKMW06F-05 SKMW06G-05 SKMW06F-24 SKMW06F-12 SKMW06G-15
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series SKMW06 (6W) SKMW06 (6W) SKMW06 (6W) SKMW06 (6W) SKMW06 (6W)
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
NumberofOutputs 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Min) 9V 9V 9V 9V 9V
Voltage-Input(Max) 36V 36V 36V 36V 36V
Voltage-Output1 24V 24V 24V 24V 24V
Voltage-Output2 - - - - -
Voltage-Output3 - - - - -
Voltage-Output4 - - - - -
Current-Output(Max) 250mA 250mA 250mA 250mA 250mA
Power(Watts) 6 W 6 W 6 W 6 W 6 W
Voltage-Isolation 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Features - - - - -
Efficiency 86% 86% 86% 86% 86%
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 1.00 L x 1.00 W x 0.46 H (25.4mm x 25.4mm x 11.7mm) 1.00 L x 1.00 W x 0.46 H (25.4mm x 25.4mm x 11.7mm) 1.00 L x 1.00 W x 0.46 H (25.4mm x 25.4mm x 11.7mm) 1.00 L x 1.00 W x 0.46 H (25.4mm x 25.4mm x 11.7mm) 1.00 L x 1.00 W x 0.46 H (25.4mm x 25.4mm x 11.7mm)