SL Power Electronics Manufacture of Condor/Ault Brands SLB300S36K
SLB300S36K
Part No.:
SLB300S36K
Manufacturer:
SL Power Electronics Manufacture of Condor/Ault Brands
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
ShinYuaSLB300S36K.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 36V 200W
Packaging:
Box
Series:
SLB300 (300W)
ProductStatus:
Active
Type:
Open Frame
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input:
100 ~ 240 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage-Output1:
36V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Voltage-Output5:
Voltage-Output6:
Current-Output1:
5.55 A
Current-Output2:
Current-Output3:
Current-Output4:
Current-Output5:
Current-Output6:
Power(Watts):
200W (300W Forced Air)
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Voltage-Isolation:
4 kV
Efficiency:
92%
OperatingTemperature:
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
PFC, Universal Input
Category:
AC DC Converters
Datasheet:
ShinYuaSLB300S36K.pdf
1. How to order SLB300S36K on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the SLB300S36K price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SLB300S36K?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SLB300S36K.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as SLB300S36K pin diagram, SLB300S36K datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SLB300S24C SLB300S12C SLB300S48C SLB300S48K SLB300S36K
Part Number SLB300S24C SLB300S12C SLB300S48C SLB300S48K SLB300S36K
Packaging Box Box Box Box Box
Series SLB300 (300W) SLB300 (300W) SLB300 (300W) SLB300 (300W) SLB300 (300W)
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Open Frame Open Frame Open Frame Open Frame Open Frame
NumberofOutputs 1 1 1 1 1
Voltage-Input 100 ~ 240 VAC, 120 ~ 370 VDC 100 ~ 240 VAC, 120 ~ 370 VDC 100 ~ 240 VAC, 120 ~ 370 VDC 100 ~ 240 VAC, 120 ~ 370 VDC 100 ~ 240 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage-Output1 36V 36V 36V 36V 36V
Voltage-Output2 - - - - -
Voltage-Output3 - - - - -
Voltage-Output4 - - - - -
Voltage-Output5 - - - - -
Voltage-Output6 - - - - -
Current-Output1 5.55 A 5.55 A 5.55 A 5.55 A 5.55 A
Current-Output2 - - - - -
Current-Output3 - - - - -
Current-Output4 - - - - -
Current-Output5 - - - - -
Current-Output6 - - - - -
Power(Watts) 200W (300W Forced Air) 200W (300W Forced Air) 200W (300W Forced Air) 200W (300W Forced Air) 200W (300W Forced Air)
Voltage-Isolation 4 kV 4 kV 4 kV 4 kV 4 kV
Efficiency 92% 92% 92% 92% 92%