Ohmite SM101031005FE
SM101031005FE
Part No.:
SM101031005FE
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaSM101031005FE.pdf
Description:
RES 10M OHM 1% 1/2W RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
Slim-Mox
ProductStatus:
Active
Resistance:
10 MOhms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
0.5W, 1/2W
Composition:
Thick Film
Features:
High Voltage, Non-Inductive
TemperatureCoefficient:
50ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 180°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.330 L x 0.100 W (8.38mm x 2.54mm)
NumberofTerminations:
0.340 (8.64mm)