Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMZJ3802A-E3/52
SMZJ3802A-E3/52
Part No.:
SMZJ3802A-E3/52
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diodes - Zener - Single
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
ShinYuaSMZJ3802A-E3/52.pdf
Description:
DIODE ZENER 36V 1.5W DO214AA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
RoHS:
RoHS
Tolerance:
±10%
Part Status:
Obsolete
Power - Max:
1.5 W
Mounting Type:
Surface Mount
Package / Case:
38 Ohms
Impedance (Max) (Zzt):
-55°C ~ 150°C
Operating Temperature:
36 V
Supplier Device Package:
5 µA @ 27.4 V