Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMZJ3802BHE3/5B
SMZJ3802BHE3/5B
Part No.:
SMZJ3802BHE3/5B
Datasheet:
ShinYuaSMZJ3802BHE3/5B.pdf
Description:
DIODE ZENER 36V 1.5W DO214AA
Series:
Automotive, AEC-Q101
Tolerance:
±5%
Part Status:
Discontinued at Digi-Key
Power - Max:
1.5 W
Package / Case:
38 Ohms
Impedance (Max) (Zzt):
-55°C ~ 150°C
Operating Temperature:
36 V
Supplier Device Package:
5 µA @ 27.4 V