Texas Instruments SN74F374N
SN74F374N
Part No.:
SN74F374N
Category:
Logic - Flip Flops
Package:
20-PDIP
Datasheet:
ShinYuaSN74F374N.pdf
Description:
IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20DIP
Packaging:
Tube
Series:
74F
ProductStatus:
Active
Function:
Standard
Type:
D-Type
OutputType:
Tri-State, Non-Inverted
NumberofElements:
1
NumberofBitsperElement:
8
ClockFrequency:
100 MHz
MaxPropagationDelay@VMaxCL:
8.5ns @ 5V, 50pF
TriggerType:
Positive Edge
Current-OutputHighLow:
3mA, 24mA
Voltage-Supply:
4.5V ~ 5.5V
Current-Quiescent(Iq):
InputCapacitance:
OperatingTemperature:
0°C ~ 70°C (TA)