Yageo SQP500JB-1R5
SQP500JB-1R5
Part No.:
SQP500JB-1R5
Manufacturer:
Yageo
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaSQP500JB-1R5.pdf
Description:
RES 1.5 OHM 5% 5W AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tray
Series:
SQP
ProductStatus:
Active
Resistance:
1.5 Ohms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
5W
Composition:
Wirewound
Features:
Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
TemperatureCoefficient:
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.374 x 0.354 Rectangular x 0.866 L (9.50mm x 9.00mm x 22.00mm)