Yageo SQZ700JB-160R
SQZ700JB-160R
Part No.:
SQZ700JB-160R
Manufacturer:
Yageo
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial - 4 Leads
Datasheet:
ShinYuaSQZ700JB-160R.pdf
Description:
RES 160 OHM 5% 7W RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial - 4 Leads
Packaging:
Bulk
Series:
SQZ
ProductStatus:
Active
Resistance:
160 Ohms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
7W
Composition:
Wirewound
Features:
Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
TemperatureCoefficient:
±300ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Size/Dimension:
Radial Lead
Height-Seated(Max):
1.378 L x 0.394 W (35.00mm x 10.00mm)
NumberofTerminations:
0.433 (11.00mm)