XP Power SR10S1V5
SR10S1V5
Part No.:
SR10S1V5
Manufacturer:
XP Power
Category:
DC DC Converters
Package:
3-SIP Module
Datasheet:
ShinYuaSR10S1V5.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 1.5V 2W
  • Related Categories
Package/Case:
3-SIP Module
Packaging:
Tube
Series:
SR
ProductStatus:
Last Time Buy
Type:
Linear Regulator Replacement
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
4.75V
Voltage-Input(Max):
18V
Voltage-Output1:
1.5V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
1A
Power(Watts):
2 W
Voltage-Isolation:
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
SCP
OperatingTemperature:
-40°C ~ 60°C
Efficiency:
78%
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.46 L x 0.30 W x 0.40 H (11.7mm x 7.5mm x 10.2mm)
ControlFeatures:
ApprovalAgency:
Category:
DC DC Converters
Datasheet:
ShinYuaSR10S1V5.pdf
1. How to order SR10S1V5 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the SR10S1V5 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SR10S1V5?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SR10S1V5.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as SR10S1V5 pin diagram, SR10S1V5 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SR05S7V2 SR05S3V3 SR10S05 SR10S1V5 SR05S12
Part Number SR05S7V2 SR05S3V3 SR10S05 SR10S1V5 SR05S12
Manufacturer XP Power XP Power XP Power XP Power XP Power
Package/Case 3-SIP Module 3-SIP Module 3-SIP Module 3-SIP Module 3-SIP Module
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series SR SR SR SR SR
ProductStatus Last Time Buy Last Time Buy Last Time Buy Last Time Buy Last Time Buy
NumberofOutputs 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Min) 4.75V 4.75V 4.75V 4.75V 4.75V
Voltage-Input(Max) 18V 18V 18V 18V 18V
Voltage-Output1 1.5V 1.5V 1.5V 1.5V 1.5V
Voltage-Output2 - - - - -
Voltage-Output3 - - - - -
Voltage-Output4 - - - - -
Current-Output(Max) 1A 1A 1A 1A 1A
Power(Watts) 2 W 2 W 2 W 2 W 2 W
Voltage-Isolation - - - - -
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Features SCP SCP SCP SCP SCP
OperatingTemperature -40°C ~ 60°C -40°C ~ 60°C -40°C ~ 60°C -40°C ~ 60°C -40°C ~ 60°C
Efficiency 78% 78% 78% 78% 78%
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 0.46 L x 0.30 W x 0.40 H (11.7mm x 7.5mm x 10.2mm) 0.46 L x 0.30 W x 0.40 H (11.7mm x 7.5mm x 10.2mm) 0.46 L x 0.30 W x 0.40 H (11.7mm x 7.5mm x 10.2mm) 0.46 L x 0.30 W x 0.40 H (11.7mm x 7.5mm x 10.2mm) 0.46 L x 0.30 W x 0.40 H (11.7mm x 7.5mm x 10.2mm)