Bourns Inc. SRF0602-181Y
SRF0602-181Y
Part No.:
SRF0602-181Y
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Common Mode Chokes
Package:
Datasheet:
ShinYuaSRF0602-181Y.pdf
Description:
CMC 180UH 300MA 2LN 500 OHM SMD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
SRF0602
ProductStatus:
Active
FilterType:
Signal Line
NumberofLines:
2
Impedance@Frequency:
500 Ohms @ 3 MHz
Inductance@Frequency:
180 µH @ 10 kHz
CurrentRating(Max):
300mA
DCResistance(DCR)(Max):
250mOhm
VoltageRating-DC:
50V
VoltageRating-AC:
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Ratings:
ApprovalAgency:
Features:
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
0.256 L x 0.142 W (6.50mm x 3.60mm)
Height(Max):
0.071 (1.80mm)
Category:
Common Mode Chokes
Datasheet:
ShinYuaSRF0602-181Y.pdf
1. How to order SRF0602-181Y on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the SRF0602-181Y price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SRF0602-181Y?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SRF0602-181Y.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SRF0602-221Y SRF0602-181Y SRF0602-100Y SRF0602-101Y SRF0602-331Y
Part Number SRF0602-221Y SRF0602-181Y SRF0602-100Y SRF0602-101Y SRF0602-331Y
Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc.
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Series SRF0602 SRF0602 SRF0602 SRF0602 SRF0602
ProductStatus Active Active Active Active Active
FilterType Signal Line Signal Line Signal Line Signal Line Signal Line
NumberofLines 2 2 2 2 2
Impedance@Frequency 500 Ohms @ 3 MHz 500 Ohms @ 3 MHz 500 Ohms @ 3 MHz 500 Ohms @ 3 MHz 500 Ohms @ 3 MHz
Inductance@Frequency 180 µH @ 10 kHz 180 µH @ 10 kHz 180 µH @ 10 kHz 180 µH @ 10 kHz 180 µH @ 10 kHz
CurrentRating(Max) 300mA 300mA 300mA 300mA 300mA
DCResistance(DCR)(Max) 250mOhm 250mOhm 250mOhm 250mOhm 250mOhm
VoltageRating-DC 50V 50V 50V 50V 50V
VoltageRating-AC - - - - -
OperatingTemperature -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C
Ratings - - - - -
ApprovalAgency - - - - -
Features - - - - -
MountingType Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Size/Dimension 0.256 L x 0.142 W (6.50mm x 3.60mm) 0.256 L x 0.142 W (6.50mm x 3.60mm) 0.256 L x 0.142 W (6.50mm x 3.60mm) 0.256 L x 0.142 W (6.50mm x 3.60mm) 0.256 L x 0.142 W (6.50mm x 3.60mm)
Height(Max) 0.071 (1.80mm) 0.071 (1.80mm) 0.071 (1.80mm) 0.071 (1.80mm) 0.071 (1.80mm)