Bourns Inc. SRP1265A-470M
SRP1265A-470M
Part No.:
SRP1265A-470M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
ShinYuaSRP1265A-470M.pdf
Description:
FIXED IND 47UH 6.5A 90 MOHM SMD
  • Related Categories
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
SRP1265A
ProductStatus:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material-Core:
Carbonyl Powder
Inductance:
47 µH
Tolerance:
±20%
CurrentRating(Amps):
6.5 A
Current-Saturation(Isat):
9.5A
Shielding:
Shielded
DCResistance(DCR):
90mOhm Max
Q@Freq:
20 @ 100kHz
Frequency-SelfResonant:
4MHz
Ratings:
AEC-Q200
OperatingTemperature:
-40°C ~ 150°C
InductanceFrequency-Test:
100 kHz
Features:
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
Category:
Fixed Inductors
Datasheet:
ShinYuaSRP1265A-470M.pdf
1. How to order SRP1265A-470M on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the SRP1265A-470M price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SRP1265A-470M?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SRP1265A-470M.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SRP1265A-100M SRP1265A-3R3M SRP1265A-4R7M SRP1265A-470M SRP1265A-220M
Part Number SRP1265A-100M SRP1265A-3R3M SRP1265A-4R7M SRP1265A-470M SRP1265A-220M
Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc.
Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
Series SRP1265A SRP1265A SRP1265A SRP1265A SRP1265A
ProductStatus Active Active Active Active Active
Material-Core Carbonyl Powder Carbonyl Powder Carbonyl Powder Carbonyl Powder Carbonyl Powder
Inductance 47 µH 47 µH 47 µH 47 µH 47 µH
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
CurrentRating(Amps) 6.5 A 6.5 A 6.5 A 6.5 A 6.5 A
Current-Saturation(Isat) 9.5A 9.5A 9.5A 9.5A 9.5A
Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
DCResistance(DCR) 90mOhm Max 90mOhm Max 90mOhm Max 90mOhm Max 90mOhm Max
Q@Freq 20 @ 100kHz 20 @ 100kHz 20 @ 100kHz 20 @ 100kHz 20 @ 100kHz
Frequency-SelfResonant 4MHz 4MHz 4MHz 4MHz 4MHz
Ratings AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200
OperatingTemperature -40°C ~ 150°C -40°C ~ 150°C -40°C ~ 150°C -40°C ~ 150°C -40°C ~ 150°C
InductanceFrequency-Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz