Bourns Inc. SRP5050FA-5R6M
SRP5050FA-5R6M
Part No.:
SRP5050FA-5R6M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
ShinYuaSRP5050FA-5R6M.pdf
Description:
FIXED IND 5.6UH 7.2A 24.2MOHM SM
  • Related Categories
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
SRP5050FA
ProductStatus:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material-Core:
Metal
Inductance:
5.6 µH
Tolerance:
±20%
CurrentRating(Amps):
7.2 A
Current-Saturation(Isat):
8.6A
Shielding:
Shielded
DCResistance(DCR):
24.2mOhm Max
Q@Freq:
Frequency-SelfResonant:
20MHz
Ratings:
AEC-Q200
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
InductanceFrequency-Test:
100 kHz
Features:
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
Category:
Fixed Inductors
Datasheet:
ShinYuaSRP5050FA-5R6M.pdf
1. How to order SRP5050FA-5R6M on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the SRP5050FA-5R6M price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SRP5050FA-5R6M?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SRP5050FA-5R6M SRP5050FA-6R8M SRP5050FA-8R2M SRP5050FA-100M1 SRP5050FA-150M1
Part Number SRP5050FA-5R6M SRP5050FA-6R8M SRP5050FA-8R2M SRP5050FA-100M1 SRP5050FA-150M1
Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc.
Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
Series SRP5050FA SRP5050FA SRP5050FA SRP5050FA SRP5050FA
ProductStatus Active Active Active Active Active
Material-Core Metal Metal Metal Metal Metal
Inductance 5.6 µH 5.6 µH 5.6 µH 5.6 µH 5.6 µH
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
CurrentRating(Amps) 7.2 A 7.2 A 7.2 A 7.2 A 7.2 A
Current-Saturation(Isat) 8.6A 8.6A 8.6A 8.6A 8.6A
Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
DCResistance(DCR) 24.2mOhm Max 24.2mOhm Max 24.2mOhm Max 24.2mOhm Max 24.2mOhm Max
Q@Freq - - - - -
Frequency-SelfResonant 20MHz 20MHz 20MHz 20MHz 20MHz
Ratings AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200
OperatingTemperature -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C
InductanceFrequency-Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz