Bourns Inc. SRR1210-820M
SRR1210-820M
Part No.:
SRR1210-820M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
ShinYuaSRR1210-820M.pdf
Description:
FIXED IND 82UH 2.8A 112 MOHM SMD
  • Related Categories
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
SRR1210
ProductStatus:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material-Core:
Ferrite
Inductance:
82 µH
Tolerance:
±20%
CurrentRating(Amps):
2.8 A
Current-Saturation(Isat):
2.5A
Shielding:
Shielded
DCResistance(DCR):
112mOhm Max
Q@Freq:
15 @ 2.52MHz
Frequency-SelfResonant:
3.5MHz
Ratings:
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C
InductanceFrequency-Test:
100 kHz
Features:
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
Category:
Fixed Inductors
Datasheet:
ShinYuaSRR1210-820M.pdf
1. How to order SRR1210-820M on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the SRR1210-820M price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SRR1210-820M?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SRR1210-820M.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SRR1210-151M SRR1210-820M SRR1210-470M SRR1210-330M SRR1210-101M
Part Number SRR1210-151M SRR1210-820M SRR1210-470M SRR1210-330M SRR1210-101M
Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc.
Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
Series SRR1210 SRR1210 SRR1210 SRR1210 SRR1210
ProductStatus Active Active Active Active Active
Material-Core Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite
Inductance 82 µH 82 µH 82 µH 82 µH 82 µH
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
CurrentRating(Amps) 2.8 A 2.8 A 2.8 A 2.8 A 2.8 A
Current-Saturation(Isat) 2.5A 2.5A 2.5A 2.5A 2.5A
Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
DCResistance(DCR) 112mOhm Max 112mOhm Max 112mOhm Max 112mOhm Max 112mOhm Max
Q@Freq 15 @ 2.52MHz 15 @ 2.52MHz 15 @ 2.52MHz 15 @ 2.52MHz 15 @ 2.52MHz
Frequency-SelfResonant 3.5MHz 3.5MHz 3.5MHz 3.5MHz 3.5MHz
Ratings - - - - -
OperatingTemperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
InductanceFrequency-Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz