Bourns Inc. SRR1260-100M
SRR1260-100M
Part No.:
SRR1260-100M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
ShinYuaSRR1260-100M.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 5.5A 20 MOHM SMD
  • Related Categories
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
SRR1260
ProductStatus:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material-Core:
Ferrite
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
CurrentRating(Amps):
5.5 A
Current-Saturation(Isat):
5.5A
Shielding:
Shielded
DCResistance(DCR):
20mOhm Max
Q@Freq:
32 @ 2.52MHz
Frequency-SelfResonant:
21MHz
Ratings:
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C
InductanceFrequency-Test:
100 kHz