Bourns Inc. SRR1260-680M
SRR1260-680M
Part No.:
SRR1260-680M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
ShinYuaSRR1260-680M.pdf
Description:
FIXED IND 68UH 2.1A 110 MOHM SMD
  • Related Categories
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
SRR1260
ProductStatus:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material-Core:
Ferrite
Inductance:
68 µH
Tolerance:
±20%
CurrentRating(Amps):
2.1 A
Current-Saturation(Isat):
2.1A
Shielding:
Shielded
DCResistance(DCR):
110mOhm Max
Q@Freq:
22 @ 2.52MHz
Frequency-SelfResonant:
7.43MHz
Ratings:
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C
InductanceFrequency-Test:
100 kHz
Features:
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
Category:
Fixed Inductors
Datasheet:
ShinYuaSRR1260-680M.pdf
1. How to order SRR1260-680M on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the SRR1260-680M price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SRR1260-680M?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SRR1260-680M.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SRR1260-331K SRR1260-150M SRR1260-680M SRR1260-470M SRR1260-221K
Part Number SRR1260-331K SRR1260-150M SRR1260-680M SRR1260-470M SRR1260-221K
Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc.
Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
Series SRR1260 SRR1260 SRR1260 SRR1260 SRR1260
ProductStatus Active Active Active Active Active
Material-Core Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite
Inductance 68 µH 68 µH 68 µH 68 µH 68 µH
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
CurrentRating(Amps) 2.1 A 2.1 A 2.1 A 2.1 A 2.1 A
Current-Saturation(Isat) 2.1A 2.1A 2.1A 2.1A 2.1A
Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
DCResistance(DCR) 110mOhm Max 110mOhm Max 110mOhm Max 110mOhm Max 110mOhm Max
Q@Freq 22 @ 2.52MHz 22 @ 2.52MHz 22 @ 2.52MHz 22 @ 2.52MHz 22 @ 2.52MHz
Frequency-SelfResonant 7.43MHz 7.43MHz 7.43MHz 7.43MHz 7.43MHz
Ratings - - - - -
OperatingTemperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
InductanceFrequency-Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz