Bourns Inc. SRR1280-101M
SRR1280-101M
Part No.:
SRR1280-101M
Package:
Nonstandard
Datasheet:
ShinYuaSRR1280-101M.pdf
Description:
FIXED IND 100UH 2.1A 150MOHM SMD
  • Related Categories
Package/Case:
Nonstandard
Series:
SRR1280
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±20%
CurrentRating(Amps):
2.1 A
Current-Saturation(Isat):
2A
DCResistance(DCR):
150mOhm Max
Q@Freq:
18 @ 796kHz
Frequency-SelfResonant:
4.5MHz
Ratings:
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C
InductanceFrequency-Test:
100 kHz
Features:
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
Datasheet:
ShinYuaSRR1280-101M.pdf
1. How to order SRR1280-101M on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the SRR1280-101M price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SRR1280-101M?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SRR1280-101M.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SRR1280-470M SRR1280-150M SRR1280-151K SRR1280-101M SRR1280-330M
Part Number SRR1280-470M SRR1280-150M SRR1280-151K SRR1280-101M SRR1280-330M
Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc.
Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
Series SRR1280 SRR1280 SRR1280 SRR1280 SRR1280
ProductStatus Active Active Active Active Active
Material-Core Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite
Inductance 100 µH 100 µH 100 µH 100 µH 100 µH
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
CurrentRating(Amps) 2.1 A 2.1 A 2.1 A 2.1 A 2.1 A
Current-Saturation(Isat) 2A 2A 2A 2A 2A
Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
DCResistance(DCR) 150mOhm Max 150mOhm Max 150mOhm Max 150mOhm Max 150mOhm Max
Q@Freq 18 @ 796kHz 18 @ 796kHz 18 @ 796kHz 18 @ 796kHz 18 @ 796kHz
Frequency-SelfResonant 4.5MHz 4.5MHz 4.5MHz 4.5MHz 4.5MHz
Ratings - - - - -
OperatingTemperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
InductanceFrequency-Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz