Bourns Inc. SRR4028-100Y
SRR4028-100Y
Part No.:
SRR4028-100Y
Package:
1919 (4848 Metric)
Datasheet:
ShinYuaSRR4028-100Y.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 1.19A 110MOHM SMD
  • Related Categories
Package/Case:
1919 (4848 Metric)
Series:
SRR4028
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±30%
CurrentRating(Amps):
1.19 A
Current-Saturation(Isat):
1A
DCResistance(DCR):
110mOhm Max
Q@Freq:
11.26 @ 2.52MHz
Frequency-SelfResonant:
34MHz
Ratings:
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C
InductanceFrequency-Test:
100 kHz
Features:
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
Datasheet:
ShinYuaSRR4028-100Y.pdf
1. How to order SRR4028-100Y on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the SRR4028-100Y price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SRR4028-100Y?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SRR4028-100Y.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SRR4028-2R7Y SRR4028-221Y SRR4028-100Y SRR4028-2R2Y SRR4028-470Y
Part Number SRR4028-2R7Y SRR4028-221Y SRR4028-100Y SRR4028-2R2Y SRR4028-470Y
Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc.
Series SRR4028 SRR4028 SRR4028 SRR4028 SRR4028
ProductStatus Active Active Active Active Active
Material-Core Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite
Inductance 10 µH 10 µH 10 µH 10 µH 10 µH
Tolerance ±30% ±30% ±30% ±30% ±30%
CurrentRating(Amps) 1.19 A 1.19 A 1.19 A 1.19 A 1.19 A
Current-Saturation(Isat) 1A 1A 1A 1A 1A
Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
DCResistance(DCR) 110mOhm Max 110mOhm Max 110mOhm Max 110mOhm Max 110mOhm Max
Q@Freq 11.26 @ 2.52MHz 11.26 @ 2.52MHz 11.26 @ 2.52MHz 11.26 @ 2.52MHz 11.26 @ 2.52MHz
Frequency-SelfResonant 34MHz 34MHz 34MHz 34MHz 34MHz
Ratings - - - - -
OperatingTemperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
InductanceFrequency-Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz