Bourns Inc. SRR6038-180Y
SRR6038-180Y
Part No.:
SRR6038-180Y
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
ShinYuaSRR6038-180Y.pdf
Description:
FIXED IND 18UH 1.5A 92 MOHM SMD
  • Related Categories
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
SRR6038
ProductStatus:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material-Core:
Ferrite
Inductance:
18 µH
Tolerance:
±30%
CurrentRating(Amps):
1.5 A
Current-Saturation(Isat):
1.7A
Shielding:
Shielded
DCResistance(DCR):
92mOhm Max
Q@Freq:
8 @ 2.52MHz
Frequency-SelfResonant:
13.8MHz
Ratings:
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C
InductanceFrequency-Test:
100 kHz
Features:
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
Category:
Fixed Inductors
Datasheet:
ShinYuaSRR6038-180Y.pdf
1. How to order SRR6038-180Y on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the SRR6038-180Y price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SRR6038-180Y?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SRR6038-180Y.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SRR6038-180Y SRR6038-390Y SRR6038-820Y SRR6038-680Y SRR6038-3R3Y
Part Number SRR6038-180Y SRR6038-390Y SRR6038-820Y SRR6038-680Y SRR6038-3R3Y
Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc.
Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
Series SRR6038 SRR6038 SRR6038 SRR6038 SRR6038
ProductStatus Active Active Active Active Active
Material-Core Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite
Inductance 18 µH 18 µH 18 µH 18 µH 18 µH
Tolerance ±30% ±30% ±30% ±30% ±30%
CurrentRating(Amps) 1.5 A 1.5 A 1.5 A 1.5 A 1.5 A
Current-Saturation(Isat) 1.7A 1.7A 1.7A 1.7A 1.7A
Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
DCResistance(DCR) 92mOhm Max 92mOhm Max 92mOhm Max 92mOhm Max 92mOhm Max
Q@Freq 8 @ 2.52MHz 8 @ 2.52MHz 8 @ 2.52MHz 8 @ 2.52MHz 8 @ 2.52MHz
Frequency-SelfResonant 13.8MHz 13.8MHz 13.8MHz 13.8MHz 13.8MHz
Ratings - - - - -
OperatingTemperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
InductanceFrequency-Test 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz 100 kHz