Adam Tech SRS2Y-12-U-SMT
SRS2Y-12-U-SMT
Part No.:
SRS2Y-12-U-SMT
Manufacturer:
Adam Tech
Category:
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Datasheet:
ShinYuaSRS2Y-12-U-SMT.pdf
Description:
CONN RCPT 12POS 0.031 GOLD SMD
Packaging:
Tube
Series:
SRS2Y
ProductStatus:
Active
ConnectorType:
Receptacle
ContactType:
Female Socket
Style:
Board to Cable/Wire
NumberofPositions:
12
NumberofPositionsLoaded:
All
Pitch-Mating:
0.031 (0.80mm)
NumberofRows:
2
RowSpacing-Mating:
0.047 (1.20mm)
MountingType:
Surface Mount
Termination:
Solder
FasteningType:
Push-Pull
ContactFinish-Mating:
Gold
ContactFinishThickness-Mating:
Flash
InsulationColor:
Black
InsulationHeight:
0.130 (3.30mm)
ContactLength-Post:
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
MaterialFlammabilityRating:
UL94 V-0
ContactFinish-Post:
Gold
MatedStackingHeights:
IngressProtection:
Category:
Datasheet:
ShinYuaSRS2Y-12-U-SMT.pdf
1. How to order SRS2Y-12-U-SMT on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the SRS2Y-12-U-SMT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SRS2Y-12-U-SMT?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SRS2Y-10-U-SMT SRS2Y-20-U-SMT SRS2Y-12-U-SMT SRS2Y-16-U-SMT
Part Number SRS2Y-10-U-SMT SRS2Y-20-U-SMT SRS2Y-12-U-SMT SRS2Y-16-U-SMT
Manufacturer Adam Tech Adam Tech Adam Tech Adam Tech
Packaging Tube Tube Tube Tube
Series SRS2Y SRS2Y SRS2Y SRS2Y
ProductStatus Active Active Active Active
ConnectorType Receptacle Receptacle Receptacle Receptacle
ContactType Female Socket Female Socket Female Socket Female Socket
Style Board to Cable/Wire Board to Cable/Wire Board to Cable/Wire Board to Cable/Wire
NumberofPositions 12 12 12 12
NumberofPositionsLoaded All All All All
Pitch-Mating 0.031 (0.80mm) 0.031 (0.80mm) 0.031 (0.80mm) 0.031 (0.80mm)
NumberofRows 2 2 2 2
RowSpacing-Mating 0.047 (1.20mm) 0.047 (1.20mm) 0.047 (1.20mm) 0.047 (1.20mm)
MountingType Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Termination Solder Solder Solder Solder
FasteningType Push-Pull Push-Pull Push-Pull Push-Pull
ContactFinish-Mating Gold Gold Gold Gold
ContactFinishThickness-Mating Flash Flash Flash Flash
InsulationColor Black Black Black Black
InsulationHeight 0.130 (3.30mm) 0.130 (3.30mm) 0.130 (3.30mm) 0.130 (3.30mm)
ContactLength-Post - - - -
OperatingTemperature -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C