SMC Diode Solutions STB30200C
STB30200C
Part No.:
STB30200C
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Datasheet:
ShinYuaSTB30200C.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 200V D2PAK
Series:
ProductStatus:
Active
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Cathode
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
200 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
1.1 V @ 15 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
160 µA @ 200 V
OperatingTemperature-Junction:
-55°C ~ 150°C