SMC Diode Solutions STB40100C
STB40100C
Part No.:
STB40100C
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
ShinYuaSTB40100C.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V D2PAK
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
ProductStatus:
Active
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Cathode
DiodeType:
Schottky
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
100 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
750 mV @ 20 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
1 mA @ 100 V
OperatingTemperature-Junction:
-55°C ~ 150°C