Littelfuse Inc. SV6016R2TP
SV6016R2TP
Part No.:
SV6016R2TP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Thyristors - SCRs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
ShinYuaSV6016R2TP.pdf
Description:
SCR 16A 600V HI TEMP TO220R
Packaging:
Tube
Series:
SV
ProductStatus:
Active
Voltage-OffState:
600 V
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
1.5 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
10 mA
Voltage-OnState(Vtm)(Max):
1.6 V
Current-OnState(It(AV))(Max):
10.2 A
Current-OnState(It(RMS))(Max):
16 A
Current-Hold(Ih)(Max):
35 mA
Current-OffState(Max):
10 µA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
188A, 225A
SCRType:
Sensitive Gate
OperatingTemperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)