TDK-Lambda Americas Inc SWS1000L-36
SWS1000L-36
Part No.:
SWS1000L-36
Manufacturer:
TDK-Lambda Americas Inc
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
ShinYuaSWS1000L-36.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 36V 1000W
Packaging:
Bulk
Series:
SWS1000L (1000W)
ProductStatus:
Active
Type:
Enclosed
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input:
85 ~ 265 VAC
Voltage-Output1:
36V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Voltage-Output5:
Voltage-Output6:
Current-Output1:
29 A
Current-Output2:
Current-Output3:
Current-Output4:
Current-Output5:
Current-Output6:
Power(Watts):
1000W
Applications:
Medical
Voltage-Isolation:
4 kV
Efficiency:
86%
OperatingTemperature:
-20°C ~ 74°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Category:
AC DC Converters
Datasheet:
ShinYuaSWS1000L-36.pdf
1. How to order SWS1000L-36 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the SWS1000L-36 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SWS1000L-36?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SWS1000L-36.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SWS1000L-60 SWS1000L-15 SWS1000L-3 SWS1000L-36 SWS1000L-12
Part Number SWS1000L-60 SWS1000L-15 SWS1000L-3 SWS1000L-36 SWS1000L-12
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series SWS1000L (1000W) SWS1000L (1000W) SWS1000L (1000W) SWS1000L (1000W) SWS1000L (1000W)
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Enclosed Enclosed Enclosed Enclosed Enclosed
NumberofOutputs 1 1 1 1 1
Voltage-Input 85 ~ 265 VAC 85 ~ 265 VAC 85 ~ 265 VAC 85 ~ 265 VAC 85 ~ 265 VAC
Voltage-Output1 36V 36V 36V 36V 36V
Voltage-Output2 - - - - -
Voltage-Output3 - - - - -
Voltage-Output4 - - - - -
Voltage-Output5 - - - - -
Voltage-Output6 - - - - -
Current-Output1 29 A 29 A 29 A 29 A 29 A
Current-Output2 - - - - -
Current-Output3 - - - - -
Current-Output4 - - - - -
Current-Output5 - - - - -
Current-Output6 - - - - -
Power(Watts) 1000W 1000W 1000W 1000W 1000W
Applications Medical Medical Medical Medical Medical
Voltage-Isolation 4 kV 4 kV 4 kV 4 kV 4 kV
Efficiency 86% 86% 86% 86% 86%