TDK-Lambda Americas Inc SWS1000L-36/CO2
SWS1000L-36/CO2
Part No.:
SWS1000L-36/CO2
Manufacturer:
TDK-Lambda Americas Inc
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
SWS1000L-36/CO2.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 36V 1044W
Packaging:
Bulk
Series:
SWS1000L (1000W)
ProductStatus:
Active
Type:
Enclosed
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input:
85 ~ 265 VAC
Voltage-Output1:
36V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Voltage-Output5:
Voltage-Output6:
Current-Output1:
29 A
Current-Output2:
Current-Output3:
Current-Output4:
Current-Output5:
Current-Output6:
Power(Watts):
1044W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage-Isolation:
4 kV
Efficiency:
86%
OperatingTemperature:
-20°C ~ 74°C (With Derating)