Vishay Sprague T16B476K125EZSS
T16B476K125EZSS
Part No.:
T16B476K125EZSS
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Axial, Can
Datasheet:
ShinYuaT16B476K125EZSS.pdf
Description:
CAP TANT 47UF 10% 125V AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial, Can
Packaging:
Bulk
Series:
T16
ProductStatus:
Active
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
125 V
Type:
Hermetically Sealed
ESR(EquivalentSeriesResistance):
2.3Ohm @ 120Hz
OperatingTemperature:
-55°C ~ 85°C
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 125°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.296 Dia x 0.641 L (7.52mm x 16.28mm)