Vishay Sprague T16D227K100CZSS
T16D227K100CZSS
Part No.:
T16D227K100CZSS
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Axial, Can
Datasheet:
ShinYuaT16D227K100CZSS.pdf
Description:
CAP TANT 220UF 10% 100V T/H
  • Related Categories
Package/Case:
Axial, Can
Packaging:
Tray
Series:
T16
ProductStatus:
Active
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
100 V
Type:
Hermetically Sealed
ESR(EquivalentSeriesResistance):
1.2Ohm @ 120Hz
OperatingTemperature:
-55°C ~ 85°C
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 125°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.375 Dia x 1.062 L (9.52mm x 26.97mm)