KEMET T197A255K100AS
T197A255K100AS
Part No.:
T197A255K100AS
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaT197A255K100AS.pdf
Description:
CAP TANT 2.5UF 10% 100V AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Series:
T197
ProductStatus:
Discontinued at Mosen
Capacitance:
2.5 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
100 V
Type:
Hermetically Sealed
ESR(EquivalentSeriesResistance):
10.62Ohm
OperatingTemperature:
-55°C ~ 200°C
Lifetime@Temp:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.219 Dia x 0.453 L (5.56mm x 11.51mm)