KEMET T197A476K010AS
T197A476K010AS
Part No.:
T197A476K010AS
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaT197A476K010AS.pdf
Description:
CAP TANT 47UF 10% 10V AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Series:
T197
ProductStatus:
Discontinued at Mosen
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
10 V
Type:
Hermetically Sealed
ESR(EquivalentSeriesResistance):
3.67Ohm
OperatingTemperature:
-55°C ~ 200°C
Lifetime@Temp:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.219 Dia x 0.453 L (5.56mm x 11.51mm)