KEMET T212B226K015CS
T212B226K015CS
Part No.:
T212B226K015CS
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaT212B226K015CS.pdf
Description:
CAP TANT 22UF 10% 15V AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Series:
Military, MIL-PRF-39003/1, CSR13
ProductStatus:
Active
Capacitance:
22 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
15 V
Type:
Hermetically Sealed
ESR(EquivalentSeriesResistance):
2Ohm
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime@Temp:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.185 Dia x 0.610 L (4.70mm x 15.49mm)