KEMET T350A155K016AT
T350A155K016AT
Part No.:
T350A155K016AT
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaT350A155K016AT.pdf
Description:
CAP TANT 1.5UF 10% 16V RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk,Bulk
Series:
T350, UltraDip II
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1.5 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
16 V
Type:
Conformal Coated
ESR(EquivalentSeriesResistance):
10Ohm
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime@Temp:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.177 Dia (4.50mm)
Height-Seated(Max):
0.280 (7.10mm)
LeadSpacing:
0.100 (2.54mm)