KEMET T350E475M035AS
T350E475M035AS
Part No.:
T350E475M035AS
Datasheet:
ShinYuaT350E475M035AS.pdf
Description:
CAP TANT 4.7UF 20% 35V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
T350, UltraDip II
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
3Ohm @ 100kHz
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Size/Dimension:
0.217 Dia (5.50mm)
Height-Seated(Max):
0.350 (8.90mm)
LeadSpacing:
0.100 (2.54mm)