KEMET T354M107K020AS
T354M107K020AS
Part No.:
T354M107K020AS
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaT354M107K020AS.pdf
Description:
CAP TANT 100UF 10% 20V RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
T354, UltraDip II
ProductStatus:
Active
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
20 V
Type:
Conformal Coated
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime@Temp:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.402 Dia (10.20mm)
Height-Seated(Max):
0.740 (18.80mm)
LeadSpacing:
0.250 (6.35mm)