KEMET T355A105K035AS
T355A105K035AS
Part No.:
T355A105K035AS
Datasheet:
ShinYuaT355A105K035AS.pdf
Description:
CAP TANT 1UF 10% 35V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
T355, UltraDip II
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
8Ohm @ 100kHz
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Size/Dimension:
0.177 Dia (4.50mm)
Height-Seated(Max):
0.339 (8.60mm)
LeadSpacing:
0.125 (3.18mm)