KEMET T355G106K035AT
T355G106K035AT
Part No.:
T355G106K035AT
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaT355G106K035AT.pdf
Description:
CAP TANT 10UF 10% 35V RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
T355, UltraDip II
ProductStatus:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
35 V
Type:
Conformal Coated
ESR(EquivalentSeriesResistance):
2Ohm
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime@Temp:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.250 Dia (6.35mm)
Height-Seated(Max):
0.449 (11.40mm)
LeadSpacing:
0.125 (3.18mm)