KEMET T356A335K016AT
T356A335K016AT
Part No.:
T356A335K016AT
Datasheet:
ShinYuaT356A335K016AT.pdf
Description:
CAP TANT 3.3UF 10% 16V RADIAL
Packaging:
Bulk,Bulk
Series:
T356, UltraDip II
Capacitance:
3.3 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
6Ohm
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Size/Dimension:
0.177 Dia (4.50mm)
Height-Seated(Max):
0.339 (8.60mm)
LeadSpacing:
0.200 (5.08mm)