KEMET T356E476K003AT7301
T356E476K003AT7301
Part No.:
T356E476K003AT7301
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaT356E476K003AT7301.pdf
Description:
CAP TANT 47UF 10% 3V RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
T356, UltraDip II
ProductStatus:
Active
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
3 V
Type:
Conformal Coated
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime@Temp:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.217 Dia (5.50mm)
Height-Seated(Max):
0.402 (10.20mm)
LeadSpacing:
0.200 (5.08mm)