STMicroelectronics T410-600B-TR
T410-600B-TR
Part No.:
T410-600B-TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Thyristors - TRIACs
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
ShinYuaT410-600B-TR.pdf
Description:
TRIAC SENS GATE 600V 4A DPAK
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
ProductStatus:
Active
TriacType:
Logic - Sensitive Gate
Voltage-OffState:
600 V
Current-OnState(It(RMS))(Max):
4 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
1.3 V
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
30A, 31A
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
10 mA
Current-Hold(Ih)(Max):
15 mA
Configuration:
Single
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)