KEMET T489D107M010ATE150
T489D107M010ATE150
Part No.:
T489D107M010ATE150
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
ShinYuaT489D107M010ATE150.pdf
Description:
CAP TANT 100UF 20% 10V 2917
  • Related Categories
Package/Case:
2917 (7343 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
T489
ProductStatus:
Active
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
Type:
Molded
ESR(EquivalentSeriesResistance):
150mOhm @ 100kHz
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 125°C
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
0.287 L x 0.169 W (7.30mm x 4.30mm)
Height-Seated(Max):
0.122 (3.10mm)