KEMET T491B156K010ZT
T491B156K010ZT
Part No.:
T491B156K010ZT
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
ShinYuaT491B156K010ZT.pdf
Description:
CAP TANT 15UF 10% 10V 1411
  • Related Categories
Package/Case:
1411 (3528 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
T491
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
15 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
10 V
Type:
Molded
ESR(EquivalentSeriesResistance):
2.5Ohm
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime@Temp:
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
0.138 L x 0.110 W (3.50mm x 2.80mm)
Height-Seated(Max):
0.083 (2.10mm)