KEMET T491C106K020AS
T491C106K020AS
Part No.:
T491C106K020AS
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2312 (6032 Metric)
Datasheet:
ShinYuaT491C106K020AS.pdf
Description:
CAP TANT 10UF 10% 20V 2312
  • Related Categories
Package/Case:
2312 (6032 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
T491
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
20 V
Type:
Molded
ESR(EquivalentSeriesResistance):
1.8Ohm
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime@Temp:
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
0.236 L x 0.126 W (6.00mm x 3.20mm)
Height-Seated(Max):
0.110 (2.80mm)