KEMET T491X107K016AS
T491X107K016AS
Part No.:
T491X107K016AS
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
ShinYuaT491X107K016AS.pdf
Description:
CAP TANT 100UF 10% 16V 2917
  • Related Categories
Package/Case:
2917 (7343 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
T491
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
16 V
Type:
Molded
ESR(EquivalentSeriesResistance):
700mOhm
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime@Temp:
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
0.287 L x 0.169 W (7.30mm x 4.30mm)
Height-Seated(Max):
0.169 (4.30mm)